Qualifications: 1er tour

Equipe 1 Equipe 2
INSA Toulouse 15 53 R2T2 2016
La Team Rock’heit 45 0 ENSTA Robotique
RIR Rubis Oméga 35 79 WheelsTeam
CRoCoeur 51 51 Coffee Machine
Robot’Icam Toulouse 71 77 Les Giberniots
UXSC1 51 61 WeR’Droïd
OMYBOT 55 51 labx
GobGob Toulouse 35 55 ARFIT
ESTIA SYSTEM 64 31 ISTYBOT
C.R.A.P. 61 31 F.A.T.
Projet & Tech’ 71 17 Supaero Robotic Club
ERACL2 15 51 Astro Monkeys
Robotech Montpellier 45 53 CRoC_2016_GDAs
TDS-Team 69 107 R3EA
Minotaure 63 45 A.I.G.R.I.S. Birds
AIR Robotique 33 61 [Kro]bot
CRLG 91 71 7Robot – n7
Robotium 31 71 crig5
Esisar 53 69 Rob’Otter
Lycée Blaise Pascal – ROUEN 1 31 25 IUTeam Rennes
UXSC2 63 41 YetiBOT
crig1 35 55 ClubElek
I-Grebot 73 61 Unitec – UTBM
Club Robot Arts et Métiers Paris 61 84 Azbot
FIP2016 31 75 Les Cools Boys
C-Velec 0 27 Ares|ENSEA
Mines de Paris 87 61 Axolotl (Sikula Robotik)
Atlantronic 76 49 Esisar_2
LinuxTeam 71 15 Bronz’Eirb
INSA-ROUEN 27 31 INSTA UPMC
Robot Club Toulonnais 85 71 Sumo-Supélec
Serinus 35 61 DuneRobotics
ENSTA Robotique 11 115 19 E-Gab
Club Robotique ECAM 15 51 ENSSAT Robotique
La Karibous 51 51 Ensim’elec
INSTA 31 35 Xenomorphales
ENAC Robotique 55 111 Brickstory
Lycée Blaise Pascal – ROUEN 2 0 99 MécatroBot
RobotAix 86 59 A.R.D.
crig4 71 0 ESIGELECTRONIX
Rob&Leon 53 25 RIR-4A
Croustibots 31 199 ESEO – ANGERS
Ensim’again 101 65 Hydra Mechanics
[Kro]bot Jr 91 45 Krabi2016
Goldorak 47 88 Cocobot
Les Cools Girls 31 41 ERACL1
INTech Sempai 71 115 Priger
EIRBOT 35 55 Alpobot
PM-ROBOTIX 67 31 Wall-e’L
Quercy Bot 71 119 RCVA
Beachboys 29 35 Iron crabs
Sudriabotik 93 45 AIR ISEP
DavinciBot 31 61 INSA Rennes
cybernetique en nord 65 111 INTech
TechTheTroll 15 61 Metalille Robotique
OpenSaBot 71 0 IUT Cachan CRAC
GobGob Tournefeuille 85 15 EsialRobotik
ENSIL Robotik 51 19 RIR Saphir Alpha
SUSSUS INVADERS 109 31 CRIDA
Eceborg 81 135 SPACE CRACKERS
La Marteam 82 51 CRIS – Supmeca/Seatech Toulon
Telecom Robotics 65 51 Familyteam
Equipe Points MJ V D E F
1er ESEO – ANGERS 199 1 1 0 0 0
2ème SPACE CRACKERS 135 1 1 0 0 0
3ème RCVA 119 1 1 0 0 0
4ème Priger 115 1 1 0 0 0
4ème ENSTA Robotique 11 115 1 1 0 0 0
6ème INTech 111 1 1 0 0 0
6ème Brickstory 111 1 1 0 0 0
8ème SUSSUS INVADERS 109 1 1 0 0 0
9ème R3EA 107 1 1 0 0 0
10ème Ensim’again 101 1 1 0 0 0
11ème MécatroBot 99 1 1 0 0 0
12ème Sudriabotik 93 1 1 0 0 0
13ème [Kro]bot Jr 91 1 1 0 0 0
13ème CRLG 91 1 1 0 0 0
15ème Cocobot 88 1 1 0 0 0
16ème Mines de Paris 87 1 1 0 0 0
17ème RobotAix 86 1 1 0 0 0
18ème GobGob Tournefeuille 85 1 1 0 0 0
18ème Robot Club Toulonnais 85 1 1 0 0 0
20ème Azbot 84 1 1 0 0 0
21ème La Marteam 82 1 1 0 0 0
22ème Eceborg 81 1 0 1 0 0
23ème WheelsTeam 79 1 1 0 0 0
24ème Les Giberniots 77 1 1 0 0 0
25ème Atlantronic 76 1 1 0 0 0
26ème Les Cools Boys 75 1 1 0 0 0
27ème I-Grebot 73 1 1 0 0 0
28ème crig5 71 1 1 0 0 0
28ème crig4 71 1 1 0 0 0
28ème Robot’Icam Toulouse 71 1 0 1 0 0
28ème 7Robot – n7 71 1 0 1 0 0
28ème LinuxTeam 71 1 1 0 0 0
28ème Projet & Tech’ 71 1 1 0 0 0
28ème INTech Sempai 71 1 0 1 0 0
28ème Sumo-Supélec 71 1 0 1 0 0
28ème OpenSaBot 71 1 1 0 0 0
28ème Quercy Bot 71 1 0 1 0 0
38ème TDS-Team 69 1 0 1 0 0
38ème Rob’Otter 69 1 1 0 0 0
40ème PM-ROBOTIX 67 1 1 0 0 0
41ème Hydra Mechanics 65 1 0 1 0 0
41ème Telecom Robotics 65 1 1 0 0 0
41ème cybernetique en nord 65 1 0 1 0 0
44ème ESTIA SYSTEM 64 1 1 0 0 0
45ème UXSC2 63 1 1 0 0 0
45ème Minotaure 63 1 1 0 0 0
47ème DuneRobotics 61 1 1 0 0 0
47ème C.R.A.P. 61 1 1 0 0 0
47ème WeR’Droïd 61 1 1 0 0 0
47ème INSA Rennes 61 1 1 0 0 0
47ème [Kro]bot 61 1 1 0 0 0
47ème Metalille Robotique 61 1 1 0 0 0
47ème Axolotl (Sikula Robotik) 61 1 0 1 0 0
47ème Club Robot Arts et Métiers Paris 61 1 0 1 0 0
47ème Unitec – UTBM 61 1 0 1 0 0
56ème A.R.D. 59 1 0 1 0 0
57ème OMYBOT 55 1 1 0 0 0
57ème ARFIT 55 1 1 0 0 0
57ème Alpobot 55 1 1 0 0 0
57ème ENAC Robotique 55 1 0 1 0 0
57ème ClubElek 55 1 1 0 0 0
62ème CRoC_2016_GDAs 53 1 1 0 0 0
62ème R2T2 2016 53 1 1 0 0 0
62ème Esisar 53 1 0 1 0 0
62ème Rob&Leon 53 1 1 0 0 0
66ème Familyteam 51 1 0 1 0 0
66ème Astro Monkeys 51 1 1 0 0 0
66ème Ensim’elec 51 1 0 0 1 0
66ème UXSC1 51 1 0 1 0 0
66ème ENSSAT Robotique 51 1 1 0 0 0
66ème labx 51 1 0 1 0 0
66ème Coffee Machine 51 1 0 0 1 0
66ème ENSIL Robotik 51 1 1 0 0 0
66ème La Karibous 51 1 0 0 1 0
66ème CRoCoeur 51 1 0 0 1 0
66ème CRIS – Supmeca/Seatech Toulon 51 1 0 1 0 0
77ème Esisar_2 49 1 0 1 0 0
78ème Goldorak 47 1 0 1 0 0
79ème A.I.G.R.I.S. Birds 45 1 0 1 0 0
79ème La Team Rock’heit 45 1 1 0 0 0
79ème Krabi2016 45 1 0 1 0 0
79ème Robotech Montpellier 45 1 0 1 0 0
79ème AIR ISEP 45 1 0 1 0 0
84ème ERACL1 41 1 1 0 0 0
84ème YetiBOT 41 1 0 1 0 0
86ème GobGob Toulouse 35 1 0 1 0 0
86ème RIR Rubis Oméga 35 1 0 1 0 0
86ème Iron crabs 35 1 1 0 0 0
86ème EIRBOT 35 1 0 1 0 0
86ème Serinus 35 1 0 1 0 0
86ème crig1 35 1 0 1 0 0
86ème Xenomorphales 35 1 1 0 0 0
93ème AIR Robotique 33 1 0 1 0 0
94ème INSTA UPMC 31 1 1 0 0 0
94ème Lycée Blaise Pascal – ROUEN 1 31 1 1 0 0 0
94ème FIP2016 31 1 0 1 0 0
94ème Robotium 31 1 0 1 0 0
94ème DavinciBot 31 1 0 1 0 0
94ème INSTA 31 1 0 1 0 0
94ème Wall-e’L 31 1 0 1 0 0
94ème ISTYBOT 31 1 0 1 0 0
94ème CRIDA 31 1 0 1 0 0
94ème Les Cools Girls 31 1 0 1 0 0
94ème F.A.T. 31 1 0 1 0 0
94ème Croustibots 31 1 0 1 0 0
106ème Beachboys 29 1 0 1 0 0
107ème Ares|ENSEA 27 1 1 0 0 0
107ème INSA-ROUEN 27 1 0 1 0 0
109ème IUTeam Rennes 25 1 0 1 0 0
109ème RIR-4A 25 1 0 1 0 0
111ème RIR Saphir Alpha 19 1 0 1 0 0
111ème E-Gab 19 1 0 1 0 0
113ème Supaero Robotic Club 17 1 0 1 0 0
114ème Bronz’Eirb 15 1 0 1 0 0
114ème TechTheTroll 15 1 0 1 0 0
114ème Club Robotique ECAM 15 1 0 1 0 0
114ème EsialRobotik 15 1 0 1 0 0
114ème INSA Toulouse 15 1 0 1 0 0
114ème ERACL2 15 1 0 1 0 0
120ème ESIGELECTRONIX 0 1 0 0 0 1
120ème ENSTA Robotique 0 1 0 0 0 1
120ème IUT Cachan CRAC 0 1 0 0 0 1
120ème Lycée Blaise Pascal – ROUEN 2 0 1 0 0 0 1
120ème C-Velec 0 1 0 0 0 1